Aberdeen’s Sports Awards

Aberdeen’s Sports Awards

 

Aberdeen’s Sports Awards celebrate the wealth of sporting achievements and contributions made by local athletes, volunteers and clubs.

Supported by Active Aberdeen Partnership, who passionately promote sport, physical activity and health opportunities within Aberdeen, these awards showcase the city’s wealth of sporting achievements and recognise the work that goes into the vision of making Aberdeen the most active city in Scotland.

 

NOMINATIONS HAVE NOW CLOSED. Finalists will be announced on Friday, 27th January.

The awards ceremony will be held at P&J Live on Thursday, 23rd March.

 All finalists will receive complementary tickets to the event.

 

Key Dates

27 Jan 2023 Finalists announced
23 Mar 2023 Awards Ceremony

Shortlist

  • 1

    Sponsored By:

    1. Shaun Liddell
    2. Agnes Macdonald, Albury Community Sports Hub
    3. Dave Thompson, Streetsport
    Read More
  • 2

    Sponsored By:

    1. Aberdeen Amateur Athletic Club (AAAC)
    2. Aberdeen Dolphin Swimming
    3. Sansum Black Belt Academy
    Read More
  • 3

    Sponsored By:

    1. AAAC Community Children's Athletic Sessions
    2. Albury Community Sports Hub
    3. Cruyff Court Neale Cooper
    Read More
  • 4

    1. Kirsty Smith
    2. Natalie Gallan
    3. Richard Freeland
    Read More
  • 5

    Sponsored By:

    Read More
  • 6

    Sponsored By:

    Read More
  • 7

    Sponsored By:

    1. Amy Stewart
    2. Eoghan MacNamara, Aberdeen Amateur Athletic Club
    3. Ryan Oswald
    Read More
  • 8

    Sponsored By:

    1. Roray Annand
    2. Bill Loxton
    3. Lee Donald
    4. Ami Murdoch
    Read More
  • 9

    Sponsored By:

    1. Loirston School
    2. Manor Park
    3. Westpark
    Read More
  • 10

    Sponsored By:

    1. Colin Wallace
    2. Louise Christie
    3. Neil Fachie
    Read More
  • 11

    1. Charlie Guest
    2. Louise Christie
    3. Rebecca Matheson
    Read More
  • 12

    Sponsored By:

    1. ASV TT Academy Table Tennis (Under 13s)
    2. Beacon Rhythmic Groups
    3. Silver City Blues Masters Swim Team
    Read More
  • 13

    1. Andrew Robertson
    2. Catriona Pennet
    3. Helen Bruce
    Read More
  • 14

    Sponsored By:

    1. Adam Lambert
    2. Abigael McBeath
    3. Morgan McWilliam
    Read More
  • 15

    1. Angela McAuslan-Kelly
    2. Kirsty Muir
    3. Zain Almasri
    Read More
  • 16

    Sponsored By:

    1. Domitilla Di Stephano
    2. Molly Evans
    3. Rebekah Singer
    Read More

Partners

Become a Sponsor/Partner

Sponsors

Become a Sponsor/Partner

Judges

  • Image of

    Ryan Cryle

    Head of Sport, Evening Express

  • Image of

    Graeme Dale

    Development Manager, Sport Aberdeen

  • Image of

    Brian Pahlmann

    Chair, ClubSport Aberdeen

  • Image of

    Alison Shaw

    Grampian Regional Manager, Scottish Disability Sport

  • Image of

    Donald Pirie

    Regional Performance Manager, SportScotland Institue of Sport Regional Performance Manager