Aberdeen’s Sports Awards

Aberdeen’s Sports Awards

CONGRATULATIONS TO OUR WINNERS 

Thank you to everyone who joined our fabulous  evening of celebration at P&J Live on Tuesday, 15th March.

Congratulations to all of our worthy  winners and highly commended.

Thanks also to our title sponsor Samsung and all our event sponsors and partners as we simply couldn’t do this without your invaluable and continued support.

 

Aberdeen’s Sports Awards in association with Samsung celebrate the wealth of sporting achievements and contributions made by local athletes, volunteers and clubs.

Supported by Active Aberdeen Partnership, who passionately promote sport, physical activity and health opportunities within Aberdeen, these awards showcase the city’s wealth of sporting achievements and recognise the work that goes into the vision of making Aberdeen the most active city in Scotland.

 

https://dcthomsongroup.sharepoint.com/:v:/r/sites/DCTmediaEventsStorage/Shared%20Documents/Events/3-Newspapers/Evening%20Express/Aberdeen%27s%20Sports%20Awards/2022/Filming/ASA22%20Event%20Promo.mp4?csf=1&web=1&e=GFdFuH

Key Dates

15 Mar 2022 Event

Itinerary

18:30: Drinks Reception
19:00: Call to Dinner/Welcomes
19:25: Awards ceremony part one
20:00: Dinner is served
10:30: Awards ceremony part two
11.25: Awards ceremony finishes
12:00: Carriages

Winners

  • 1

    1. Winner Andrew Ewen and Daniel Kindness
    2. Phil Horsfall
    Read More
  • 2

    Sponsored By:

    1. Boskalis Subsea Services
    2. Winner Central Coaches
    3. ESWL Ltd
    Read More
  • 3

    Sponsored By:

    1. Winner Aberdeen Amateur Athletics Club
    2. Grampian Ladies and Girls FC
    3. Kincorth AFC/Kincorth Emirates Youth FC
    Read More
  • 4

    Sponsored By:

    1. Active Girls Committee
    2. Assassin Health & Fitness Village
    3. Winner Fit Like Joggers
    Read More
  • 5

    Sponsored By:

    1. Dean Donaldson
    2. Nichola Crawford
    3. Winner Rachel Watson
    Read More
  • 6

    Sponsored By:

    1. Winner Marie Dobson
    Read More
  • 7

    Sponsored By:

    1. Winner Sandy Roy
    Read More
  • 8

    Sponsored By:

    1. Eddie Mckenna
    2. Highly Commended Emma Hunter
    3. Winner Gregor McMillan
    Read More
  • 9

    Sponsored By:

    1. Conner Morrison
    2. Winner Neil Fachie
    3. Highly Commended Toni Shaw
    4. Zoey Clark
    Read More
  • 10

    Sponsored By:

    1. Eilidh Shore
    2. Winner Katie Guest
    3. Louise Christie
    4. Yasmin Perry
    Read More
  • 11

    Sponsored By:

    1. Aberdeen Grammar School Netball Team
    2. Winner Aberdeen FC Women
    3. Highly Commended Grampian Girls United Under-13's
    Read More
  • 12

    Sponsored By:

    1. James Macgregor
    Read More
  • 13

    Sponsored By:

    1. Winner Aaron Odentz
    2. Shelley Milne
    Read More
  • 14

    Sponsored By:

    1. Kai Crawford
    2. Winner Kirsty Muir
    3. Rhys Crawford
    Read More
  • 15

    Sponsored By:

    1. Jenna Greig
    2. Highly Commended Jyden Kinnaird
    3. Winner Liane Wood
    Read More
  • 16

    Sponsored By:

    1. Fernielea School
    2. Hazlehead Primary
    3. Winner Virtual School
    Read More

Partners

Become a Sponsor/Partner

Sponsors

Become a Sponsor/Partner

Judges

  • Image of

    Ryan Cryle

    Head of Sport, Evening Express

  • Image of

    Graeme Dale

    Development Manager, Sport Aberdeen

  • Image of

    Brian Pahlmann

    Chair, ClubSport Aberdeen

  • Image of

    Alison Shaw

    Grampian Regional Manager, Scottish Disability Sport

  • Image of

    Donald Pirie

    Regional Performance Manager, SportScotland Institue of Sport Regional Performance Manager