Courier Business Awards

Courier Business Awards

Apex Hotel Dundee – Saturday, October 26, 2019.

That’s it folks. CBA done and dusted for another year…and what a year it was. We had some amazing entries, an outstanding shortlist and our fabulous winners were crowned at our glittering awards ceremony. What a night!!!

Congratulations to all of our winners and highly commended businesses and thank you to our long term partner, MHA Henderson Loggie and all of our other sponsors and event partners. Without you, we would not do this; reward and recognise our amazing businesses across Courier Country.

We look forward to receiving the entries next year for CBA2020 but here is a look at our amazing 2019 awards.

Key Dates

31 Oct 2020 CBA2020

Itinerary

18.15: Drinks reception
18.55: Awards ceremony starts
20.15: Dinner
22.00: Awards ceremony continues
23.00: Entertainment/Networking
02.00: Carriages

Winners

  • Rising Star

    1. Winner Amelia Milton, Smelleez
    Read More
  • Apprentice of the Year

    Sponsored By:

    1. Highly Commended Calum Love, Fife Council Building Services
    2. Declan McFarlane, Tayside Contracts
    3. Winner Jamie Craig, Rossie Young People's Trust
    4. Lottie Reardon, DYW Dundee & Angus
    Read More
  • Design and Innovation Business of the Year

    Sponsored By:

    1. ACE Aquatec
    2. Winner NCR
    3. SP Technology
    4. Highly Commended Urban Foresight
    Read More
  • Digital Business of the Year

    Sponsored By:

    1. GoRoadie
    2. Winner Miconex
    3. Zudu
    Read More
  • Enterprise in Education

    Sponsored By:

    1. Fertility Genomics
    2. Winner Konglomerate Games
    3. Pocket Sized Hands
    4. Take Your Marks
    Read More
  • Entrepreneur of the Year

    Sponsored By:

    1. Anne MacDonald, The Old Manse of Blair
    2. Dale Harris, ATL Turbine Services
    3. Kirsty Lunn, Molke
    4. Winner Nathan Pyne-Carter, ACE Aquatec
    Read More
  • Export Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Highly Commended ATL Turbine Services
    2. Winner Dover Fueling Solutions
    3. Halley Stevensons
    Read More
  • Family Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Blue Star St Andrews
    2. Cairnie Fruit Farm & Mega Maze
    3. Caltech Lifts
    4. Winner Crieff Hydro
    5. Glendoick Garden Centre
    6. Winner J&D Wilkie Group
    7. Winner James Donaldson & Sons
    8. John James Roofing
    9. Mackie Motors
    10. Perthshire Caravans
    11. Powerwasher Services
    12. Winner Scott Brothers Butchers
    Read More
  • Games Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner Hyper Luminal Games
    2. Konglomerate Games
    3. Pocket Sized Hands
    Read More
  • Growth Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner Balhousie Care Group
    2. Entrust Resource Solutions
    3. Highly Commended Journeycall Ltd
    4. St Andrews Brewing Company
    Read More
  • Manufacturing Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner Baker Hughes
    2. Dover Fueling Solutions
    3. J&D Wilkie Group
    Read More
  • Retail Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner Assai Records
    2. Perthshire Caravans
    3. Scott Brothers Butchers
    Read More
  • Science and Technology Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner ACE Aquatec
    2. Exscientia Ltd
    3. SP Technology
    Read More
  • Service Business of the Year

    Sponsored By:

    1. ATL Turbine Services
    2. Winner Castle Water
    3. Journeycall Ltd
    Read More
  • Small Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner Elite Audio
    2. Jon Frullani Architect
    3. Tiger Lily Boutique
    Read More
  • Social Impact Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Dundee Contemporary Arts
    2. GrowBiz
    3. Winner Hillcrest Futures
    4. Highly Commended Perth Autism Support SCIO
    5. Rossie Young People's Trust
    Read More
  • Tourism and Hospitality Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Highly Commended Carnoustie Golf Links
    2. Dundee Rep and Scottish Dance Theatre Limited
    3. Perthshire Caravans
    4. Winner V&A Dundee
    Read More
  • Young Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Highly Commended Alpha Projects
    2. Pocket Sized Hands
    3. Tour Tag Ltd
    4. Winner TEXO Group
    Read More
  • Business of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner James Donaldson & Sons
    Read More
  • Outstanding Contribution of the Year

    Sponsored By:

    1. Winner Morris Leslie
    Read More

2019 Partners

Become a Sponsor/Partner

Judges

  • Image of

    Richard Neville

    Head of Newspapers, DC Thomson Media

  • Image of

    David Smith

    Managing Partner, MHA Henderson Loggie

  • Image of

    Catriona MacIness

    Editor, The Courier

  • Image of

    Liz Cameron, OBE

    Chief Executive, Scottish Chambers of Commerce

  • Image of

    Chris van der Kuyl

    Chairman and co-Founder, 4J Studios

  • Image of

    Gayle Mann

    Chief Operating Officer, Entrepreneurial Spark

  • Image of

    Mike Soutar

    Advisor to Lord Sugar, BBC’s The Apprentice

Why Enter?

Become a Sponsor/Partner